Jste český občan a měl jste v roce 2017 příjmy ze Slovenska? Nebo jste Slovák a část roku 2017 jste byl zaměstnán v SR a zbytek v ČR? Chcete vědět, jak v takové situaci podat daňové přiznání? Poradí vám daňová poradkyně se specializací na mezinárodní zdanění.
U občanů pracujících nebo žijících ve dvou státech je důležité vědět, ve které zemi jsou daňovým rezidentem a ve které daňovým nerezidentem. Podle toho se následně podává a vyplňuje i samotné daňové přiznání.
K určení rezidence je třeba znát samotnou definici tohoto pojmu. Ale pozor, každá země ji má jinou. Zatímco v Česku se váže k bydlišti, Slovensko ji navazuje na trvalý pobyt. Definice je stejná pouze v podmínce obvyklého zdržování se v dané zemi.
Česko i Slovensko považují občana za rezidenta své země tehdy, pokud je splněna alespoň jedna z následujících dvou podmínek:
Při určování rezidence je tedy nepodstatné, jaké je vaše státní občanství. Může tak vzniknout situace, kdy je občan ČR daňovým rezidentem v SR a daňovým nerezidentem v ČR. Případně může být občan SR českým daňovým rezidentem a v SR bude považován za nerezidenta.
V některým případech může nastat situace, že občan je rezidentem ve dvou nebo dokonce ve více zemích. Jde o konflikt rezidence, který vyřeší příslušné smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Pokud vám tedy vyšlo, že jste rezidentem v ČR i SR, použije se ve vašem případě smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a SR. Ta na základě vašich životních podmínek (jako například bydliště, kde žije váš partner / partnerka, dojíždění za rodinou, členství v místní knihovně apod.) přesně určí, ve které ze dvou zemí budete rezident a ve které nerezident.
Nečekejte však jednoduchý návod. Při aplikaci smlouvy o zamezení dvojího zdanění se bez odborníka neobejdete. Určitě tedy oslovte daňového poradce se specializací na mezinárodní zdanění.
Pokud vám vyjde, že jste za rok 2017 na Slovensku daňovým rezidentem, musíte v SR podat daňové přiznání, v němž uvedete své celosvětové příjmy. Čili v něm budete uvádět příjmy ze SR, jakož i ty z ČR.
Pokud však budete v SR daňovým nerezidentem, v daňovém přiznání uvedete pouze příjmy ze slovenského zaměstnání nebo jiné slovenské příjmy (např. pronájem slovenské nemovitosti).
Máte příjmy z různých zemí? Musíte na Slovensku podat daňové přiznání? Naše společnost je licencovaným daňovým poradcem, členem Slovenské komory daňových poradců a jsme specialisté na mezinárodní zdanění. Stačí nám zaslat podklady k přiznání a o vše ostatní se už postaráme.
Naše služby zpracování daňového přiznání zahrnují následující:
S vaším daňovým přiznáním vám rádi pomůžeme. Kontaktujte nás ještě dnes.
Informace obsažené v tomto článku jsou odrazem našich znalostí a názorů v době zpracování. Dříve než se rozhodnete uskutečnit své záměry, požádejte o podrobnější informace.
Pokud máte otázky týkající se této problematiky nebo máte zájem o další informace, neváhejte se na nás obrátit.
Líbí se vám naše články o podnikání v SR? Zaregistrujte se k jejich odběru.